Όταν σχεδιάζετε ένα έργο οδοποιίας, μια από τις πιο συνηθισμένες ερωτήσεις είναι:
Πόση θερμοπλαστική βαφή οδικής σήμανσης χρειάζομαι;
Η απάντηση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως:
Ο ακριβής υπολογισμός της ποσότητας είναι σημαντικός επειδή η παραγγελία πολύ λίγου υλικού μπορεί να καθυστερήσει την κατασκευή, ενώ η υπερβολική αγορά αυξάνει το κόστος του έργου και τις απαιτήσεις αποθήκευσης.
Αυτός ο οδηγός εξηγεί τον τρόπο εκτίμησηςκατανάλωση βαφής θερμοπλαστικής οδικής σήμανσης, κάλυψη και κόστος έργουπριν κάνετε μια παραγγελία.
![]()
Το θερμοπλαστικό χρώμα οδικής σήμανσης συνήθως παρέχεται ως υλικό σε σκόνη και θερμαίνεται πριν από την εφαρμογή.
Για αντιπροσωπευτικά θερμοπλαστικά προϊόντα HuaQun, ο δημοσιευμένος θεωρητικός ρυθμός διασποράς είναι περίπου:
με τυπικές θερμοκρασίες εφαρμογής:
Η HuaQun προμηθεύει συνήθως θερμοπλαστική βαφή οδικής σήμανσηςΣακουλάκια 25 κιλών.
Μια άλλη τρέχουσα λίστα προϊόντων HuaQun παρέχει ποσοστό κάλυψης περίπου180–220 m² ανά τόνο, το οποίο είναι σε γενικές γραμμές συνεπές με ένα επίπεδο κατανάλωσης περίπου 4,5–5,6 kg/m².
Αυτά τα στοιχεία θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ωςαναφορές σχεδιασμού και όχι καθολικές αξίες.
Η πραγματική κατανάλωση μπορεί να ποικίλλει ανάλογα με τις προδιαγραφές του έργου και τις συνθήκες εφαρμογής.
Ο βασικός υπολογισμός είναι απλός:
Τότε:
Για προκαταρκτικούς υπολογισμούς, υποθέστε ένα ποσοστό κατανάλωσης:
4–5 kg/m²
όταν χρησιμοποιείτε μια σύνθεση HuaQun με αυτόν τον καθορισμένο θεωρητικό ρυθμό διασποράς.
![]()
Ας υποθέσουμε ότι πρέπει να κάνετε αίτηση:
10.000 m × 0,10 m
=1.000 m²
1.000 m² × 4,5 kg/m²
=4.500 κιλά
Επομένως, η εκτιμώμενη απαίτηση βαφής είναι:
Εάν συσκευάζεται σε σάκους των 25 κιλών:
4.500 ÷ 25
=180 σακούλες
Για τον προγραμματισμό προμηθειών, είναι συνήθως λογικό να συμπεριληφθεί μια πρόσθετη αποζημίωση για τις συνθήκες του εργοταξίου, τα υπολείμματα εξοπλισμού, τις διακυμάνσεις της επιφάνειας και την απώλεια κατασκευής.
Χρησιμοποιώντας4,5 kg/m²ως παράδειγμα σχεδιασμού:
| Μήκος γραμμής | Πλάτος | Εκταση | Εκτιμώμενη βαφή |
|---|---|---|---|
| 1.000 μ | 100 χλστ | 100 m² | 450 κιλά |
| 1.000 μ | 150 χλστ | 150 m² | 675 κιλά |
| 5.000 μ | 100 χλστ | 500 m² | 2.250 κιλά |
| 5.000 μ | 150 χλστ | 750 m² | 3.375 κιλά |
| 10.000 μ | 100 χλστ | 1.000 m² | 4.500 κιλά |
| 10.000 μ | 150 χλστ | 1.500 m² | 6.750 κιλά |
Αυτοί οι αριθμοί είναιενδεικτικές εκτιμήσεις του έργου, μη εγγυημένα στοιχεία κατανάλωσης.
Η τελική ποσότητα θα πρέπει να υπολογιστεί χρησιμοποιώντας το Φύλλο Τεχνικών Δεδομένων του συγκεκριμένου προϊόντος και το απαιτούμενο πάχος σήμανσης.
![]()
Το πάχος είναι ένας από τους πιο σημαντικούς παράγοντες που επηρεάζουν την κατανάλωση βαφής θερμοπλαστικής σήμανσης οδοστρώματος.
Γενικά:
Πιο παχύ σήμα = υψηλότερη κατανάλωση kg/m²
Μια σήμανση 2,5 mm θα απαιτήσει περισσότερο υλικό από μια πιο λεπτή σήμανση που χρησιμοποιεί την ίδια σύνθεση.
Ωστόσο, δεν είναι ακριβές να μετατρέπουμε το πάχος απευθείας σε κιλά χωρίς να το γνωρίζουμεπυκνότητα και σύνθεση του συγκεκριμένου θερμοπλαστικού υλικού.
Για το λόγο αυτό, οι επαγγελματίες αγοραστές θα πρέπει να παρέχουν στον κατασκευαστή:
Ο κατασκευαστής μπορεί στη συνέχεια να υπολογίσει έναν πιο ρεαλιστικό ρυθμό διασποράς για το επιλεγμένο προϊόν.
Διάφοροι παράγοντες μπορούν να προκαλέσουν τη διαφορά της πραγματικής κατανάλωσης του έργου από τους εργαστηριακούς ή θεωρητικούς υπολογισμούς.
Μια τραχιά επιφάνεια ασφάλτου μπορεί να απαιτεί περισσότερο υλικό από μια λεία επιφάνεια επειδή το θερμοπλαστικό γεμίζει την υφή της επιφάνειας και τις ανωμαλίες.
Η αύξηση του πάχους της επίστρωσης αυξάνει άμεσα τη συνολική κατανάλωση υλικού.
Τα θερμοπλαστικά σημάδια μπορούν να εφαρμοστούν από:
Η HuaQun παραθέτει αυτές τις μεθόδους σε όλη τη γκάμα των θερμοπλαστικών προϊόντων της.
Διαφορετικά συστήματα εφαρμογής μπορεί να παράγουν διαφορετικούς ρυθμούς διασποράς.
Οι λανθασμένες ρυθμίσεις του μηχανήματος μπορεί να δημιουργήσουν σημάνσεις που είναι παχύτερες ή πιο φαρδιές από ό,τι απαιτείται.
Μέρος θερμοπλαστικό υλικό παραμένει μέσα σε βραστήρες τήξης, σωλήνες ή εξοπλισμό εφαρμογής.
Η θερμοκρασία περιβάλλοντος, η θερμοκρασία του οδοστρώματος και οι συνθήκες ανέμου μπορούν να επηρεάσουν τη συμπεριφορά εφαρμογής.
Οι αντανακλαστικές θερμοπλαστικές οδικές σημάνσεις συχνά χρησιμοποιούν δύο τύπους γυάλινων σφαιριδίων:
Intermix γυάλινες χάντρες
Αναμιγνύεται στο θερμοπλαστικό υλικό κατά την παραγωγή.
Drop-On γυάλινες χάντρες
Εφαρμόζεται στην επιφάνεια αμέσως μετά την τοποθέτηση της θερμοπλαστικής σήμανσης.
Η HuaQun προσφέρει επί του παρόντος θερμοπλαστικά σκευάσματα με διαφορετικά επίπεδα γυάλινων σφαιριδίων συνδυασμού, συμπεριλαμβανομένων επιλογών από0% έως περίπου 30% ανάλογα με τις προδιαγραφές του προϊόντος.
Επομένως, οι απαιτήσεις για γυάλινες χάντρες θα πρέπει να υπολογίζονται χωριστά σύμφωνα με:
Μην υπολογίζετε πρώτα την ποσότητα βαφής και στη συνέχεια υποθέστε ότι όλα τα θερμοπλαστικά σκευάσματα περιέχουν την ίδια ποσότητα γυάλινων σφαιριδίων.
![]()
Ένας απλός τύπος κόστους υλικού είναι:
Για παράδειγμα:
Εάν το έργο απαιτεί:
10 τόνοι θερμοπλαστικό χρώμα
και η προσφορά του προμηθευτή σας είναι:
Χ $ ΗΠΑ ανά τόνο
τότε:
Κόστος υλικού = 10 × X $ ΗΠΑ
Ωστόσο, το συνολικό κόστος του έργου θα πρέπει κανονικά να περιλαμβάνει περισσότερα από τη βαφή.
Θεωρώ:
Επομένως:
Για τους εργολάβους, η χαμηλότερη τιμή ανά τόνο δεν παράγει απαραίτητα το χαμηλότερο ολοκληρωμένο κόστος ανά τετραγωνικό μέτρο.
Ένα υλικό με κακή σταθερότητα τήξης, ασυνεπής ροή ή υπερβολική κατανάλωση μπορεί να αυξήσει το συνολικό κόστος του έργου ακόμα κι αν η τιμή αγοράς του είναι χαμηλότερη.
Η τυπική θερμοπλαστική συσκευασία της HuaQun περιλαμβάνει25 κιλά ανά σακούλασε πολλές τρέχουσες καταχωρίσεις προϊόντων.
Μπορείτε να υπολογίσετε:
Για παράδειγμα:
| Απαιτούμενη βαφή | Περίπου Σακούλες 25 κιλών |
|---|---|
| 1 τόνος | 40 σακούλες |
| 5 τόνοι | 200 σακούλες |
| 10 τόνοι | 400 σακούλες |
| 20 τόνοι | 800 σακούλες |
| 25 τόνοι | 1.000 σακούλες |
Αυτό είναι χρήσιμο κατά τον υπολογισμό των ποσοτήτων παλετών, του χώρου αποθήκης και της διανομής του έργου.
Μην παραγγείλετε ακριβώς τη θεωρητική ποσότητα.
Για παράδειγμα, εάν ο υπολογισμός σας δίνει:
10,0 τόνοι
μπορεί να χρειαστείτε ένα επιπλέον επίδομα για να λάβετε υπόψη:
Το κατάλληλο επίδομα εξαρτάται από το πραγματικό έργο.
Για μεγάλα κρατικά έργα ή έργα αυτοκινητοδρόμων, η ποσότητα πρέπει να επιβεβαιώνεται μέσω αδοκιμαστική εφαρμογή ή τμήμα δοκιμήςπριν από την τελική μαζική αγορά όποτε είναι δυνατόν.
Όταν σχεδιάζετε ένα έργο οδοποιίας, μια από τις πιο συνηθισμένες ερωτήσεις είναι:
Πόση θερμοπλαστική βαφή οδικής σήμανσης χρειάζομαι;
Η απάντηση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, όπως:
Ο ακριβής υπολογισμός της ποσότητας είναι σημαντικός επειδή η παραγγελία πολύ λίγου υλικού μπορεί να καθυστερήσει την κατασκευή, ενώ η υπερβολική αγορά αυξάνει το κόστος του έργου και τις απαιτήσεις αποθήκευσης.
Αυτός ο οδηγός εξηγεί τον τρόπο εκτίμησηςκατανάλωση βαφής θερμοπλαστικής οδικής σήμανσης, κάλυψη και κόστος έργουπριν κάνετε μια παραγγελία.
![]()
Το θερμοπλαστικό χρώμα οδικής σήμανσης συνήθως παρέχεται ως υλικό σε σκόνη και θερμαίνεται πριν από την εφαρμογή.
Για αντιπροσωπευτικά θερμοπλαστικά προϊόντα HuaQun, ο δημοσιευμένος θεωρητικός ρυθμός διασποράς είναι περίπου:
με τυπικές θερμοκρασίες εφαρμογής:
Η HuaQun προμηθεύει συνήθως θερμοπλαστική βαφή οδικής σήμανσηςΣακουλάκια 25 κιλών.
Μια άλλη τρέχουσα λίστα προϊόντων HuaQun παρέχει ποσοστό κάλυψης περίπου180–220 m² ανά τόνο, το οποίο είναι σε γενικές γραμμές συνεπές με ένα επίπεδο κατανάλωσης περίπου 4,5–5,6 kg/m².
Αυτά τα στοιχεία θα πρέπει να αντιμετωπίζονται ωςαναφορές σχεδιασμού και όχι καθολικές αξίες.
Η πραγματική κατανάλωση μπορεί να ποικίλλει ανάλογα με τις προδιαγραφές του έργου και τις συνθήκες εφαρμογής.
Ο βασικός υπολογισμός είναι απλός:
Τότε:
Για προκαταρκτικούς υπολογισμούς, υποθέστε ένα ποσοστό κατανάλωσης:
4–5 kg/m²
όταν χρησιμοποιείτε μια σύνθεση HuaQun με αυτόν τον καθορισμένο θεωρητικό ρυθμό διασποράς.
![]()
Ας υποθέσουμε ότι πρέπει να κάνετε αίτηση:
10.000 m × 0,10 m
=1.000 m²
1.000 m² × 4,5 kg/m²
=4.500 κιλά
Επομένως, η εκτιμώμενη απαίτηση βαφής είναι:
Εάν συσκευάζεται σε σάκους των 25 κιλών:
4.500 ÷ 25
=180 σακούλες
Για τον προγραμματισμό προμηθειών, είναι συνήθως λογικό να συμπεριληφθεί μια πρόσθετη αποζημίωση για τις συνθήκες του εργοταξίου, τα υπολείμματα εξοπλισμού, τις διακυμάνσεις της επιφάνειας και την απώλεια κατασκευής.
Χρησιμοποιώντας4,5 kg/m²ως παράδειγμα σχεδιασμού:
| Μήκος γραμμής | Πλάτος | Εκταση | Εκτιμώμενη βαφή |
|---|---|---|---|
| 1.000 μ | 100 χλστ | 100 m² | 450 κιλά |
| 1.000 μ | 150 χλστ | 150 m² | 675 κιλά |
| 5.000 μ | 100 χλστ | 500 m² | 2.250 κιλά |
| 5.000 μ | 150 χλστ | 750 m² | 3.375 κιλά |
| 10.000 μ | 100 χλστ | 1.000 m² | 4.500 κιλά |
| 10.000 μ | 150 χλστ | 1.500 m² | 6.750 κιλά |
Αυτοί οι αριθμοί είναιενδεικτικές εκτιμήσεις του έργου, μη εγγυημένα στοιχεία κατανάλωσης.
Η τελική ποσότητα θα πρέπει να υπολογιστεί χρησιμοποιώντας το Φύλλο Τεχνικών Δεδομένων του συγκεκριμένου προϊόντος και το απαιτούμενο πάχος σήμανσης.
![]()
Το πάχος είναι ένας από τους πιο σημαντικούς παράγοντες που επηρεάζουν την κατανάλωση βαφής θερμοπλαστικής σήμανσης οδοστρώματος.
Γενικά:
Πιο παχύ σήμα = υψηλότερη κατανάλωση kg/m²
Μια σήμανση 2,5 mm θα απαιτήσει περισσότερο υλικό από μια πιο λεπτή σήμανση που χρησιμοποιεί την ίδια σύνθεση.
Ωστόσο, δεν είναι ακριβές να μετατρέπουμε το πάχος απευθείας σε κιλά χωρίς να το γνωρίζουμεπυκνότητα και σύνθεση του συγκεκριμένου θερμοπλαστικού υλικού.
Για το λόγο αυτό, οι επαγγελματίες αγοραστές θα πρέπει να παρέχουν στον κατασκευαστή:
Ο κατασκευαστής μπορεί στη συνέχεια να υπολογίσει έναν πιο ρεαλιστικό ρυθμό διασποράς για το επιλεγμένο προϊόν.
Διάφοροι παράγοντες μπορούν να προκαλέσουν τη διαφορά της πραγματικής κατανάλωσης του έργου από τους εργαστηριακούς ή θεωρητικούς υπολογισμούς.
Μια τραχιά επιφάνεια ασφάλτου μπορεί να απαιτεί περισσότερο υλικό από μια λεία επιφάνεια επειδή το θερμοπλαστικό γεμίζει την υφή της επιφάνειας και τις ανωμαλίες.
Η αύξηση του πάχους της επίστρωσης αυξάνει άμεσα τη συνολική κατανάλωση υλικού.
Τα θερμοπλαστικά σημάδια μπορούν να εφαρμοστούν από:
Η HuaQun παραθέτει αυτές τις μεθόδους σε όλη τη γκάμα των θερμοπλαστικών προϊόντων της.
Διαφορετικά συστήματα εφαρμογής μπορεί να παράγουν διαφορετικούς ρυθμούς διασποράς.
Οι λανθασμένες ρυθμίσεις του μηχανήματος μπορεί να δημιουργήσουν σημάνσεις που είναι παχύτερες ή πιο φαρδιές από ό,τι απαιτείται.
Μέρος θερμοπλαστικό υλικό παραμένει μέσα σε βραστήρες τήξης, σωλήνες ή εξοπλισμό εφαρμογής.
Η θερμοκρασία περιβάλλοντος, η θερμοκρασία του οδοστρώματος και οι συνθήκες ανέμου μπορούν να επηρεάσουν τη συμπεριφορά εφαρμογής.
Οι αντανακλαστικές θερμοπλαστικές οδικές σημάνσεις συχνά χρησιμοποιούν δύο τύπους γυάλινων σφαιριδίων:
Intermix γυάλινες χάντρες
Αναμιγνύεται στο θερμοπλαστικό υλικό κατά την παραγωγή.
Drop-On γυάλινες χάντρες
Εφαρμόζεται στην επιφάνεια αμέσως μετά την τοποθέτηση της θερμοπλαστικής σήμανσης.
Η HuaQun προσφέρει επί του παρόντος θερμοπλαστικά σκευάσματα με διαφορετικά επίπεδα γυάλινων σφαιριδίων συνδυασμού, συμπεριλαμβανομένων επιλογών από0% έως περίπου 30% ανάλογα με τις προδιαγραφές του προϊόντος.
Επομένως, οι απαιτήσεις για γυάλινες χάντρες θα πρέπει να υπολογίζονται χωριστά σύμφωνα με:
Μην υπολογίζετε πρώτα την ποσότητα βαφής και στη συνέχεια υποθέστε ότι όλα τα θερμοπλαστικά σκευάσματα περιέχουν την ίδια ποσότητα γυάλινων σφαιριδίων.
![]()
Ένας απλός τύπος κόστους υλικού είναι:
Για παράδειγμα:
Εάν το έργο απαιτεί:
10 τόνοι θερμοπλαστικό χρώμα
και η προσφορά του προμηθευτή σας είναι:
Χ $ ΗΠΑ ανά τόνο
τότε:
Κόστος υλικού = 10 × X $ ΗΠΑ
Ωστόσο, το συνολικό κόστος του έργου θα πρέπει κανονικά να περιλαμβάνει περισσότερα από τη βαφή.
Θεωρώ:
Επομένως:
Για τους εργολάβους, η χαμηλότερη τιμή ανά τόνο δεν παράγει απαραίτητα το χαμηλότερο ολοκληρωμένο κόστος ανά τετραγωνικό μέτρο.
Ένα υλικό με κακή σταθερότητα τήξης, ασυνεπής ροή ή υπερβολική κατανάλωση μπορεί να αυξήσει το συνολικό κόστος του έργου ακόμα κι αν η τιμή αγοράς του είναι χαμηλότερη.
Η τυπική θερμοπλαστική συσκευασία της HuaQun περιλαμβάνει25 κιλά ανά σακούλασε πολλές τρέχουσες καταχωρίσεις προϊόντων.
Μπορείτε να υπολογίσετε:
Για παράδειγμα:
| Απαιτούμενη βαφή | Περίπου Σακούλες 25 κιλών |
|---|---|
| 1 τόνος | 40 σακούλες |
| 5 τόνοι | 200 σακούλες |
| 10 τόνοι | 400 σακούλες |
| 20 τόνοι | 800 σακούλες |
| 25 τόνοι | 1.000 σακούλες |
Αυτό είναι χρήσιμο κατά τον υπολογισμό των ποσοτήτων παλετών, του χώρου αποθήκης και της διανομής του έργου.
Μην παραγγείλετε ακριβώς τη θεωρητική ποσότητα.
Για παράδειγμα, εάν ο υπολογισμός σας δίνει:
10,0 τόνοι
μπορεί να χρειαστείτε ένα επιπλέον επίδομα για να λάβετε υπόψη:
Το κατάλληλο επίδομα εξαρτάται από το πραγματικό έργο.
Για μεγάλα κρατικά έργα ή έργα αυτοκινητοδρόμων, η ποσότητα πρέπει να επιβεβαιώνεται μέσω αδοκιμαστική εφαρμογή ή τμήμα δοκιμήςπριν από την τελική μαζική αγορά όποτε είναι δυνατόν.